Manavgat'ın Sesi Gazatesi - D-400 karayolundaki silahlı çatışmanın faili hakim karşısında

D-400 karayolundaki silahlı çatışmanın faili hakim karşısında

D-400 karayolundaki silahlı çatışmanın faili hakim karşısında

 

Manavgat'ta D-400 karayolunda haziran ayında meydana silahlı saldırıda ölen Mehmet Akbaş’ın cinayet zanlılarının yargılandığı davanın ilk duruşması Manavgat 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Manavgat’ın Aksaz Mevkii’nde D-400 karayolunda geçen Haziran ayında meydana gelen ve Mehmet Akbaş’ın öldüğü, Yaşar Topal’ın da yaralandığı silahlı çatışmanın zanlısı olarak Gaziantep’te yakalanan M. S, 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı. Duruşmaya tutuklu sanık M. S katıldı.  Duruşmada başka suçtan tutuklu müşteki sanık Y. T ile firari sanık Y. A yer almadı.

Mahkemede ifade veren sanık M. S, maktul Mehmet Akbaş ve Y. T’yi tanımadığını, sanık Y. A’yı ise inşaatlarda işçi olarak çalıştığı için bildiğini, Y. A’ın olaydan birkaç gün önce kendi şantiyelerine geldiğini ve işyerinde kalmaya başladığını söyledi. Olaydan bir gün önce Mehmet Akbaş ve Y. T’ın birkaç araba ve 8-9 kişiyle gelerek Y. A’yı alarak bir yere gittiklerini aktaran M. S, bir süre sonra Y. A’yı bıraktıklarını ve Y. A’nın yüzünde yara bere izleri olduğunu, maktul ve Y. T’ın Y’yi bırakırken kendisine, ‘Seninle de görüşeceğiz’ dediğini, ne olduğunu sorduğunda Y. A’nın kendisine, ‘Alacak verecek meselesi’ diye cevap verdiğini anlattı.

Olayın olduğu gün Y. A’nın dükkana geldiğini ve Y. T ile  görüşmesi gerektiğini söylediğini aktaran M. S, ifadesinde şunları söyledi:

“Bende geleceğimi söyledim. Öğleden sonra bana ait araçla yola çıktık. Bu sırada Y. benden habersiz işyerimde olan benim silahımı da almış. Bizi önce Doğu garajına çağırdılar, ardından Bayır mevkiinde fakültenin oraya sonrasında Çeltikçi’ye çağırınca tenha yerlere çağırdıklarını fark ederek ben şüphelendim ve geri döndüm. Bir süre sonra maktül M. A  ve Y. T’ın bizi takip ettiklerini fark ettim. Y. ve M otomobilleriyle bizim önümüzü kesti. Şoför mahallinde oturan Y, pencereden silahını çıkartarak, inmemizi söyledi. Araçtan inince Y’yi kendi araçlarına bindirdiler, bana da ‘Bizi takip et’ dediler.”

Onları takip ederek D-400 karayoluna çıktıklarını ve Alanya’ya doğru gittiklerini, bir süre sonra durduklarını Y’nin araçtan indiğini ve Y. T’nın arkasından ateş ettiğini aktaran M. S, Y’nin kendi otomobilin arkasına geçerek tabancayla karşılık verdiğini kendisinin bunları görünce aracından inip olay yerinden kaçtığını, otomobilinin ise olay yerinde kaldığını söyledi. Karayolu üzerindeki bir benzinliğe sığındığını ve benzinliktekilere jandarmayı aramalarını söylediğini dile getiren S, ardından evine gittiğini, yaklaşık 20 dakika sonra Y’nin eve geldiğini ve M. A’nın öldüğünü ve kendisine kaçmaları gerektiğini söylediğini aktardı. Kendisinin neden olduğunu sorduğunu belirten M. S,  Y.’nin M. A’la aralarında uyuşturucu meselesinden dolayı alacak verecek meselesi olduğunu ve Y.T’nın mafyavari bir tip olduğunu söyledi. Ardından Y ile  birlikte önce Gazipaşa’ya ardından Gaziantep’e gittiklerini kaydetti.

Duruşmada tanık olarak dinlenen M.S’nin kardeşi Y. S, kendisinin olaydan haberinin olmadığını, o gün rastgele abisini telefonla aradığını ve telefonu Y. A’nın açarak kendisini bir benzinliğe çağırdığını ve abisinin otomobilin anahtarını vererek alıp gelmesini söylediğini, kendisinin de otomobili alıp geldikten sonra yolda Y’yi da alarak eve götürdüğünü söyledi. Y. A’nın kendisine otomobili gösterip, ‘bunu köye götür sakla’ dediğini aktaran Y. S, ardından Y. A’nın abisiyle birlikte Manavgat’tan gittiklerini anlattı.

Sanık M. S’nin avukatı da müvekkilini uyuşturucu ticaretiyle bir ilgisinin olmadığını ve karşıdakileri tanımadığını savunarak, olayda meşru müdafaa olduğunu ve M.A’nın ölmesinin olası kastla gerçekleştiğini, sabıkasız olan müvekkilinin sabit ikametgahının olması nedeniyle tahliye edilmesini talep etti.

Verilen aranın ardından mahkeme heyeti dosyadaki eksiklerin giderilmesi ve M. S’in tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

Önerilen Haberler

Yorum Yapın
İletişim

Telefon: +90 242 746 30 51

Gsm: +90 507 227 09 27

E-mail: info@manavgatinsesi.com

Adres: A.Hisar mah. Orhan Gazi Cad. No:10 - Manavgat/Antalya

© 2016 Tüm hakları saklıdır.

Yukarı