SUÇ ÖRGÜTÜNE CEZA YAĞDI

SUÇ ÖRGÜTÜNE CEZA YAĞDI

Manavgat’ta suç örgütüne 12 müebbet 659 yıl hapis cezası.

Manavgat, Alanya ilçelerinin yanı sıra İstanbul, Adana ve İzmir’de Haziran 2014’de düzenlenen operasyonla ele geçirilen 43 yaşındaki Ali B. liderliğindeki suç örgütünün karar duruşması yapıldı.

Manavgat 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ve 56 sanığın yargılandığı davada, toplam 12 müebbet, 659 yıl 2 ay 11 gün hapis cezası ve 15 bin 431 gün adli para cezası verildi. Ocak 2015’ten beri görülen ve 29 celsede tamamlanan dava sonucunda 16 kişi beraat etti.

Manavgat 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşmasına çeşitli cezaevlerinde tutuklu bulunan sanıklar Ali B., Abdulcabbar T., Aytekin Y., Mehmet Ü., Süleyman Y., Şahin D., Saim Ç. ile başka suçlardan tutuklu sanıklar Sedat A. ve Murat D. SEBGİS vasıtasıyla, Bülent B., Can T., Cemal F., Zafer A., Ejder Ç., Ali Y., İsmail K., Ali M. U.  ile sanıkların avukatları katıldı.

Duruşmanın başında sanık Mehmet Ü.’nün mahkeme üyesi hakime Sibel Yılmaz’a yönelik yaptığı reddi hakim talebi reddedildi. Duruşmada, bir önceki celsede savcı tarafından hazırlanan, sanıkların suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve örgüt hiyerarşisi içerisinde 29 ayrı suç olayını gerçekleştirdiklerini belirttiği mütalaaya karşı, Ali B. vekilleri tarafından yazılı savunma yapıldı. Diğer sanıklar ve sanık vekilleri ise daha önceden savunma yaptıkları ve ek savunma yapmayacaklarını söyledi.

ÖRGÜT LİDERİNİN FETÖ’LÜ SAVUNMASI

Sanıklardan Ali B. yaptığı mahkeme başkanının son sözünün sorması üzerine dosyanın baştan sona şaibeli olduğunu iddia ederek; “Hakiminden savcısına, KOM’daki polisine kadar herkes FETÖ’den alınmıştır. FETÖ ile ilgili derdimi anlatmaya çalıştığım savcı ifademi alırken beni dinlememiştir. 2-3 hafta önce öncede o ihraç olmuştur. Sadece 2 hakim FETÖ’den alınmamıştır. Ben önceki savunmalarımı tekrar ediyorum. Beraatimi ve tahliyemi talep ediyorum. Ailem mağdur, imza atmayı da kabul ediyorum” dedi. Duruşmada diğer sanıklarda son söz olarak beraat kararı verilmesini istedi. Son sözleri sorulan diğer sanıklarda daha önce yaptıkları savunmaları tekrar ettiklerini bildirdi.

SANIKLARA CEZA YAĞDI

Müzakere için verilen 1 saatlik aranın ardından mahkeme başkanı kararı açıkladı. Gerçekleştirilen 29 celse sonucunda çıkar amaçlı suç örgütü lideri olduğu belirtilen Ali B.  4 kez müebbet hapis cezasıyla birlikte 145 yıl 5 ay 2 gün hapis cezasına ayrıca 2 bin 790 gün adli para cezasına çarptırıldı. Mahkeme heyeti davada ceza alan sanıklar hakkında toplam 12 müebbet hapis cezasının yanı sıra 659 yıl 2 ay 11 gün hapis cezası ile 15 bin 431 gün adli para cezasına hükmetti. Dava sonucunda haklarında çeşitli cezalar istenen 16 kişi ise beraat etti.

Mahkeme heyeti ayrıca tutuklu sanıklar Süleyman Y. ve Şahin D.’nin tutuklulukta geçirdikleri süreyi dikkate alarak, yurt dışına çıkış yasağı konulara tahliye edilmesine, tutuksuz yargılanan sanıklar Serkan Ç. ile Murat B.’nin ise aldıkları cezalar dikkate alınarak tutuklanmalarına karar verdi. 

DAVANIN GEÇMİŞİ

Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Antalya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü ekipleri Haziran 2014’te Manavgat Alanya, İstanbul Adana, İzmir illerinde geniş çaplı bir operasyon düzenledi. Helikopter destekli ve aralarında özel harekatçılarında olduğu 500 polisin katılımıyla 48 adrese eş zamanlı yapılan operasyonda örgüt lideri A.B.’nin de (40) aralarında bulunduğu 23 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin ev ve araçlarında yapılan aramada 1 adet kalaşnikof tüfek, 2 adet bu tüfeğe ait şarjör ile 57 adet fişek, 13 adet değişik çap ve marka ruhsatsız tabanca, 230 adet bu tabancalara ait dolu fişek, 7 adet av tüfeği, 62 adet bu tüfeklere ait av fişeği, 125 kilogram 974 gram esrar, 5 kök hint keneviri, 4 bin 595 adet extasy uyuşturucu hap, 46,4 gram kokain, 119 paket bonzai, 1 adet kasatura, 1 sustalı bıçak, 1’er adet polis gömleği ve kazağı, 598 şişe kaçak içki ele geçirildi.

Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından genişletilen soruşturma sonucunda, Ali B.’nin liderliğinde 56 kişi hakkında, 2012-2013 yıllarında Manavgat ve Side’de çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve örgüt hiyerarşisinde faaliyette bulunmak, kasten öldürmek, silahla yaralamak, tehdit, mala zarar verme, uyuşturucu madde ticareti yapmak, fuhuş yaptırmak ve fuhuşa yer temin etmek, yağma, kişinin özgürlüğünü kısıtlamak, gümrük kaçağı içki satmak suçlarından dava açıldı. (Haber: Hakan Tankaya)

Önerilen Haberler

Yorum Yapın
İletişim

Telefon: +90 242 746 30 51

Gsm: +90 507 227 09 27

E-mail: info@manavgatinsesi.com

Adres: A.Hisar mah. Orhan Gazi Cad. No:10 - Manavgat/Antalya

© 2016 Tüm hakları saklıdır.

Yukarı